TRIDESET I TREĆA NEDJELJA KROZ GODINU

Danas je trideset i treća nedjelja kroz godinu. Svete mise su: u 6,30 sati; kod sv. Roka u 7,30 sati; 8,30 sati; 10,00 sati; 11,30 sati i večernja u 18,30 sati.

Kroz tjedan svete mise su u 7,00 i 18,30 sati, a subotom samo u 7,00 sati ujutro.

Misli uz današnje evanđelje(Mk. 13. 24 - 32)

Na kraju vremena «sunce će pomrčati i mjesec i mjesec neće više svijetliti, a zvijezde će s neba padati i sile će se nebeske poljuljati». Tako će svemirski orkestar stvorenja objaviti raspad staroga svijeta i Pojavak Gospodina Isusa Krista, da po uskrsnuću mrtvih nastane – novo nebo i zemlja nova!

Mnogi će istom tada ugledati Sina čovječjega, kojega za života nisu trebali, niti su s njegovim spasenjem računali. Hoću li biti na strani gdje je Spasitelj?

Na to završno svemirsko zborovanje – na granici vremena i vječnosti, povijesti i nadpovijesti sabrat će se svi ljudi «s četiri vjetra, s kraja zemlje do kraja neba», da se razotkriju namisli svih srdaca. pred Sucem vječnim stajat će – «Svi koji su ga proboli» na bilo koji način. Kopljem! Pogrdnom riječju! Grješnim mislima! Zlom željom! …

Za kršćanina to je susret s Kristom koji nas je poučio kako se postiže Kraljevstvo Božje!

 

 1. KALENDAR KROZ TJEDAN

ponedjeljak,  19. studenoga 2018. Bl. Salomeja. red.

srijeda,           21. studenoga 2018. Prikazanje BDM

četvrtak,        22. studenoga 2018. Sv. Cecilija, dj. zaštitnica pjevača.

subota,           24. studenoga 2018. Sv. Andrija Dung, prez. i dr. muč.

nedjelja,         25. studenoga 2018. ISUS KRIST, KRALJ SVEGA STVORENJA

Svete mise su: u 6,30 sati; 7,30 kod Sv. Roka;  8,30 sati; 10,00 sati; potom u 11,30 sati i večernja u 18,30 sati.

 

 1. SUSRETI U ŽUPI

Pjevačka proba velikog zbora – utorkom i četvrtkom u 20,00 sati. Pozivamo sve pjevače, dolazimo na svoje pjevačke probe. Pozivamo i sve odrasle župljane koji imaju dara za pjevanje da se pridruže velikom pjevačkom zboru.

Pjevačka proba zbora mladih – ponedjeljkom u 20,00 sati. Pozivamo mladiće i djevojke, dođite i budite aktivni sudionici svoje župne zajednice postajući članovi zbora mladih koji pjevaju na misi za mlade u 11,30 sati.

            Pjevačke probe učenika 7. i 8. razreda i 1. i 2. srednje – subotom u 11,00 sati.

            Pjevačka proba dječjeg zbora(1.-6.razreda) subotom u 10,30 sati.

            Biblijski sat – četvrtkom u 19,30 sati.

            Susret čitača – petkom u 19,30 sati.

            Marijina legija – utorkom iza večernje mise.

            Klanjateljice Krvi Kristove – srijedom poslije mise. 

            Obiteljski molitveni vijenac – svakog prvog četvrtka nakon večernje mise.

            Misijska skupina – petkom u 19,00 sati.

            Susret ministranata do 8. razreda – subotom u 10,00 sati.

            Susret starijih ministranata, od prvog srednje – ponedjeljkom u 20,00 sati

            Susret mladih ponedjeljkom u 20,00 sati, studenti i srednjoškolci.

Sastanak roditelja koji će krstiti svoju djecu u nedjelju održava se subotom u 11,00 sati.

Bračni parovi, koji petkom ili subotom sklapaju ženidbu, imaju užu pripravu srijedom u 11,00 sati.     

 

 1. SASTANAK VJEROUČITELJA I KATEHETA

U srijedu, 21. studenoga 2018. godine u 19,30 sati održat će se zajednički sastanak vjeroučitelja koji predaju vjeronauk u školama na području naše župe i katehetama koji predaju župnu katehezu svim razredima. Pozivamo vas da neizostavno dođete na ovaj susret na kojemu ćemo razgovarati o nastupajućem vremenu Došašća i Božića. Sastanak će se održati u prostorijama Pastoralnog centra.

 

 1. PROSLAVA SVETE CECILIJA

Sveta Cecilija je zaštitnica crkvene glazbe i pjevača. Njezin blagdan slavimo u četvrtak, 22. studenoga 2018. Naša župa ima pet zborova i zato želimo dostojno proslaviti njihovu zaštitnicu, kroz molitvu i pjesmu i zajedničko druženje. Na blagdan zaštitnice pjevača sv. Cecilije u četvrtak, želimo zahvaliti svim članovima zborova i njihovim voditeljima za sve vrijeme i sav trud kojeg su uložili da bi liturgija u našoj crkvi bila što svečanija. Stoga ih pozivamo nakon mise na zajedničko druženje u prostorijama Pastoralnog centra u 19,00 sati

 

 1. DO BOŽIĆA BIT ĆU VELIK – RASTEM UZ ISUSA

Pripremajući se za došašće, vrijeme iščekivanja Isusova rođenja, želimo: DO BOŽIĆA BIT ĆU VELIK - RASTEM UZ ISUSA. Uz Isusa ćemo rasti: Prvi tjedan došašća: MOLITVOM! 1. za sebe. 2. za tatu. 3. za mamu. 4. brata i sestru. 5. za učitelje. 6. za svećenike. Drugi tjedan došašća: OPRAŠTANJEM! 1. uvredu. 2. tužakanje. 3. tuču. 4. nepravdu. 5. ne pomaganje. 6. izdaju. Treći tjedan došašća: DIJELJENJEM! 1. život. 2. dom. 3. učionicu. 4. hranu. 5. igru. 6. prijateljstvo. Četvrti tjedan došašća: POMAGANJEM! 1. potrebitima. Mari                          

 

 1. SASTANAK RODITELJA PRVOPRIČESNIKA

U utorak, 27. studenoga 2018. godine u 19,30 sati održat će se sastanak roditelja prvopričesnika. Molimo roditelje da svakako dođu na ovaj sastanak, kako bi naše prvopričesnike, na njihovu putu prema primanju sakramenta pričesti, što bolje uveli u vrijeme Došašća i Božića koje je pred nama.

 

 1. SASTANAK ŽPV I ŽEV

            U srijedu, 28. studenoga 2018. godine u 19,30 sati održat će se zajednički sastanak      župnog Pastoralnog i Ekonomskog vijeća. Molimo članove Vijeća da svakako dođu na    ovaj sastanak.

 

 1. SASTANAK RODITELJA KRIZMENIKA

U četvrtak, 29. studenoga 2018. godine u 19,30 sati održat će se sastanak roditelja krizmenika drugi srednje. Molimo roditelje da svakako dođu na ovaj sastanak, kako bi naše krizmenike, mlade koji idu u drugi razred srednje škole, na njihovu putu prema primanju sakramenta potvrde-krizme, što bolje uveli u vrijeme Došašća i Božića koje je pred nama.

 

 1. HODOČAŠĆE GOSPI OSJEČKOJ

Ovogodišnje hodočašće Gospi Osječkoj u franjevačku crkvu Sv. Križa u Tvrđi, naše župe bite će u petak, 30. studenoga o.g. Svakoga dana u 17,00 sati je prilika za sv. Ispovijed, u 17,30 sati je marijanska pobožnost, krunicu predmole naši vjernici a u 18,00 sati je sveta misa koju mi predvodimo uz  naše pjevače. Dođimo u što većem broju.

 

 1. SUSRET MLADIH

Svakog ponedjeljka u 20,00 sati održava se susret mladih naše župne zajednice. Cilj susreta je razgovor mladih o vjeri i svim problemima koji stoje na njihovom životnom putu. Mladi traže odgovor na mnoga pitanja, u razgovoru sa svećenikom potražite odgovor. 

 

 1. BIBLIJSKA ZAJEDNICA

Jedan od velikih znakova djelovanja Duha Svetoga u Crkvi je i sve predanije slušanje Božje riječi. Sveto pismo postaje knjiga svakoga vjernika u koju se ulazi zajedničkim čitanjem i produbljivanjem. Drugi vatikanski sabor posebno potiče da se učestalim čitanjem Pisma izuči najuzvišenije znanje – Isus Krist. Ne poznavati Pisma znači ne poznavati Krista. Kroz riječi Svetoga pisma Bog govori samo jednu Riječ: svoju jedinorođenu Riječ, kojom potpuno izriče sebe samoga. Ovim želimo pozvati sve vjernike, i mlade i starije: Dođimo na Biblijski sat koji se u našoj župi održava svakoga četvrtka u 19,30 sati u dvorani iza katedrale.

 1. TAIZÉ OSIJEK, PRIJAVE ZA MADRID

I ove godine Taizé Osijek organizira doček Nove godine u molitvi - Europski susret mladih u Madridu. Okvirni program:
25. 12. 2018. Polazak iz Osijeka oko 23 h. Kupimo putnike: Đakovo, Slavonski Brod i Zagreb
26. 12. 2018. Marseille oko 18 h. Noćenje.
27. 12. 2018. Polazak iz Marseillea oko 15 h.
28. 12. 2018. Dolazak u Madrid u jutarnjim satima.
01. 01. 2019. Polazak iz Madrida oko 18 h.
02. 01. 2019. Izlet u Avignonu od 8 do 10 h.
02. 01. 2019. Aix en Provence oko 11 h. Noćenje.
03. 01. 2019. Polazak iz Aix en Provence 13 h. Izlet u Nici od 17 do 20 h.
04. 01. 2019. Trst od 7 do 17 h.
Povratak u Osijek u noći s 4. na 5. 1. oko ponoći.

Cijena: 

1 430 kn + 55 € ako idemo autobusom od 80 mjesta
1 630 kn + 55 € ako idemo autobusom od 56 mjesta
(1 430 kn ili 1 630 kn - prijevoz, putno zdravstveno osiguranje i osiguranje prtljage, noćenje u hostelima + doručak. 55 eura - hrana i prijevoz po Madridu i okolici, troškovi organizacije od 28. 12. 2018. do 1. 1. 2019.) Prijave traju do 28. 11. 2018. Nakon prijave trebate donijeti 500 kn akontacije na taizéovsku molitvu srijedom, 20 h u Rezidenciju Družbe Isusove, Osijek, A. Stepinca 27. Ako biste otkazali prijavu trebate naći zamjenu jer nije moguć povrat novca. Ostatak novca trebate platiti do 19. 12. 2018. 55 eura dajte u Madridu, 28. 12., na registraciji grupe. Očekujemo vas na Taizé molitvama i veselimo se zajedničkom putovanju.

 

 1. KATEKUMENAT

Kao i svake godine, župe grada Osijeka organiziraju zajedničku pripravu odraslih na sakramente svetog krštenja, pričesti i krizme, tzv. Katekumenat, koji započinje 2. listopada 2018. godine u 19,00 sati u dvorani župe sv. Mihaela u Osijeku-Tvrđa, Križanićev trg 2. Za kandidate nije potreban nikakav pred-upis, nego na prvi susret, 2. listopada o.g. trebaju ponijeti olovku i neki od osobnih dokumenata i tada će se upisati.

Katekumenat mogu pohađati osobe koje su navršile 18 godina. Svi mlađi kandidati se pripremaju u svojim župama.

 

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA PRVOPRIČESNIKE

Župna kateheza za prvopričesnike održava se petkom po slijedećem rasporedu:

                        - OŠ V. Becića, u 9,00 ili 16,00 sati.

                        - OŠ I. Filipovića, u 9,00 ili 16,00 sati

                        - OŠ Sv. Ane, OŠ F. Krežme i OŠ A. Mihanovića uvijek u 16,00 sati.

 

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA OSTALE RAZREDE - SRIJEDOM

Župna kateheza za učenike prvog, drugog, četvrtog, petog, šestog i sedmog razreda održava se svakog drugog tjedna i to srijedom:

           

            Srijeda,  28.XI. 2018.  

-          16 sati PRVI RAZREDI  – svih škola

-          17 sati PETI RAZREDI –  svih škola osim OŠ sv. Ane

-     17 sati SEDMI RAZREDI -  svih škola

 

Srijeda,  21. XI. 2018.

-     16 sati DRUGI RAZREDI -  svih škola

 -    17 sati ČETVRTI RAZREDI – svi škola

-     16 sati ŠESTI RAZREDI – svih škola

 

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – OSMI RAZREDI

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje održavat će se svakog mjeseca u 19,30 sati i to po školama. Susreti osmih razreda održat će se iza nove godine.

- srijeda,  6.II. 2019. OŠ F. Krežme i A. Mihanovića

- četvrtak,7.II. 2019. OŠ Sv. Ane i OŠ I. Filipović

- petak,     8.II. 2019. OŠ Vl. Becića

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – PRVI SREDNJE

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje prvog razreda srednje škole održavat će se u drugom tjednu tekućeg mjeseca u 19,30 sati i to po njihovim školama kao i prošle godine, to znači, da oni koji su pohađali osmi razrede u OŠ sv. Ane dolaze zajedno, bez obzira u koju srednju školu idu. To vrijedi i za sve ostale. Susreti će se održati po slijedećem rasporedu:

            - srijeda,   13. II. 2019. bivši polaznici OŠ Fr. Krežme i A. Mihanovića.

            - četvrtak, 14. II. 2019.  bivši polaznici OŠ sv. Ane i I. Filipovića.

            - petak,     15. II. 2019. bivši polaznici OŠ Vl. Beci

 

 1. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – DRUGI SREDNJE

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje drugog razreda srednje škole održavat će se dvaput mjesečno u 19,30 sati i to po njihovim školama kao i prošle godine, to znači, da oni koji su pohađali osmi razrede u OŠ sv. Ane dolaze zajedno, bez obzira u koju srednju školu idu. To vrijedi i za sve ostale. Susret će se održati po slijedećem rasporedu:

            - srijeda,   21.XI. 2018. bivši polaznici OŠ Fr. Krežme i A. Mihanovića.

            - četvrtak, 22.XI. 2018.  bivši polaznici OŠ sv. Ane i I. Filipovića.

            - petak,     23.XI. 2018. bivši polaznici OŠ Vl. Becića.

 

 1. SVEĆENIK U BOLNICI

Svećenik koji je zadužen za bolnicu je pater Stanislav Wojtko koji obilazi pojedine odjele u bolnici, tako da se bolesnici koji to žele mogu ispovijedati. Ako se bolesnik želi ispovjediti može i telefonom pozvati svećenika. Telefon patra Stanislava je: 091 4600434.

 

 1. PAZITELJI KONKATEDRALE

Pozivam sve osobe koje su na sebe preuzeli obvezu da budu pazitelji konkatedrale da se drže svoga rasporeda. Crkva će biti otvorena od 8 do 19 sati, jedino ponedjeljkom od 8 do 12 sati je čišćenje katedrale, radi toga je zatvorena. Upućujemo poziv svim starijim osobama da postanu pazitelji konkatedrale prijavom u župni ured.

 

 1. DONESITE OBITELJSKI KARTON

Ako još niste predali vaš OBITELJSKI KARTON učinite to što prije. Želja nam je da što više obiteljskih podataka unesemo u vaš karton. Ako ga nemate, obiteljski karton možete dobiti u župnom uredu. Hvala vam.

 

 1. ZAHVALA

Hvala svima koji su pridonijeli svojim prilogom za potrebe župe i župne crkve. Potičem župljane koji to do sada nisu učinili. Molimo sve obitelji koje žive u župi, a nisu prijavljene,da to učine.  

 

 1. TISAK

            Glas Koncila, Župne obavijesti, Moj molitvenik.

Kalendare za 2018. godinu možete kupiti u župnom uredu i u kiosku konkatedrale.  Kalendar od jednog lista jedna kuna i od dvanaest listova deset kuna. Nemojte uzimati kalendare od preprodavača, pogotovo ako kažu da novac ide za crkvu ili da ih bilo koja župa šalje. Pitajte koja ih župa šalje, nazovite ju pa ćete vidjeti da to nije istina. Svaka župa prodaje kalendare u župnom uredu ili svojoj crkvi.

 

 

 1. KRŠTENI – VJENČANI – UMRLI

 

Kršteni: 18.XI.2018. Bartol Taler, sin Petra Talera i Anele Bocor Taler;  Brooklyn Ruby Barrett kći Jason Douglas i Diane Barrett r. Lupšić; Petra Mikulić, kći Josipa Mikulića i Suzane r. Mišić; Nikša Bajto, sin Maria Bajto i Ines r. Petrić; Aria Jurković Šalamon, kći Zorana Šalamona i Martine Jurković Šalamon.

 

Crkveno ukopani: 16.XI.2018. Marija Salaj r. Klapka(1928.). 17.XI.2018.Stjepan Jelenić(1943.).

 

 

 

SVETE MISE  od 18.do 25.XI. 2018. godine

 

nedjelja,                     18. studenoga 2018. TRIDESET I TREĆA KROZ GODINU

                                   + Ružica i Petar Stanić - 6,30 sati

                                   + Tomislav i Cvita Mikrut i pok. iz ob. Mikrut - 7,30 sati kod sv. Roka

                                   + iz ob. Sokolović i Popić – 8,30 sati

                                   PRO POPULO - ZA ŽUPLJANE - 10,00 sati

                                   + Viktor Ahić i pok. Anka i Ivan Bajalo - 11,30 sati

                                   + Aleksandar Wohlmuth - 18,30 sati

 

ponedjeljak,              19. studenoga 2018. Bl. Salomeja. red.

                                   + Mara Širić – 7,00 sati

                                   + Agica i Beno Martinović – 18,30 sati

                                   + Jozo Ćurić - 18,30 sati

 

utorak,                       20. studenoga 2018.

                                    + Mato Širić – 7,00 sati                                

                                    + Ana i pero Gagulić i pok. iz ob. Brašnić i Nujić - 18,30 sati

                                    + Stipan Penavin – 18,30 sati

 

srijeda,                       21. studenoga 2018. Prikazanje BDM

                                   +Tomislav Iža i pok. iz ob. Iža - 7,00 sati

                                    + Pero Franjić i pok. iz ob. Franjić - 18,30 sati

                                   + iz ob. Antolović i Tunja – 18,30 sati

 

četvrtak,                     22. studenoga 2018. Sv. Cecilija, dj. zaštitnica pjevača.

                                   Zahvala BDM i milosrdnom Isusu – 7,00 sati

                                   Pokojni pjevači župe Osijek 1 - 18300 sati

                                   + iz ob. Nemet i Grgić - 18,30 sati

 

petak,                         23. studenoga 2018.

                                   + iz ob. Kovačević i Andrašević – 7,00 sati

                                   + Ana Pisačić - 18,30 sati

                                   + Ljerka Res – Koritić - 18,00 sati

                                  

subota,                       24. studenoga 2018. Sv. Andrija Dung, prez. i dr. muč.

                                   + iz ob. Zelić, Ivanagić i Bukvić - 7,00 sati

                                   + Mile Smoljanić - 7,00 sati

                                  

nedjelja,                     24. studenoga 2018. ISUS KRIST, KRALJ SVEGA STVORENJA

                                   + Ivanka Dujmović - 6,30 sati

                                   + Dubravka Atalić i pok. iz ob. Krmpotić - 7,30 sati kod sv. Roka

                                   + Vladimir Pongrac – 8,30 sati

                                   PRO POPULO - ZA ŽUPLJANE - 10,00 sati

                                  + Milan Štimac - 11,30 sati

                                   + Kata i Stjepan Stipanović - 18,30 sati

 

Zlatko Hnatešin, župni vikar, Robert Almaši, župni vikar                                                             

mons. Adam Bernatović, župnik