DVADESET I ČETVRTA KROZ GODINU 12. rujna 2021.

Danas je dvadeset i četvrta nedjelja kroz godinu. Svete mise su: u 6,30 sati; 7,30 kod Sv. Roka;  8,30 sati; 10,00 sati; potom u 11,30 sati i večernja u 18,30 sati.

Misli uz današnje evanđelje(Mk 8,27-35)

Ovaj odlomak opisuje važni događaj u odgoju Kristovih apostola: on im želi objaviti svoj pravi identitet. On je Mesija-Pomazanik koji u trpljenju na križu ostvaruje svoje poslanje. Do toga trenutka mislili su da je On jedan od proroka, možda najveći prorok. Ipak postoje nejasnoće: Tko je On uistinu? Isus potvrđuje ispravnost Petrove vjeroispovijedi: «Ti si Krist, Sin Boga Živoga». Ipak, nikome nije bilo jasno da će On preko trpljenja, i to preko najstrašnije patnje koju si možemo zamisliti, preko žrtve na križu izvršiti svoje djelo spasenja. Tu Petar i ostali apostoli ne razumiju više ništa, sablažnjavaju se i govore: «Sve, samo ne križ». Mi smo to prihvatili i nema nekih problema, osim ako nekoga od nas osobno zapadne slična sudbina. Krist veli: «Tko želi biti moj učenik treba uzeti svoj križ i slijediti me». Naša je sreća da trpljenje nije više obavijeno tamom, nego je prosvijetljeno nadom Kristova uskrsnuća.

1. KALENDAR KROZ TJEDAN

ponedjeljak, 13. rujna 2021. Sv. Ivan Zlatousti, b. i n.

utorak 14. rujna 2021. Uzvišenje Svetog Križa

srijeda, 15. rujna 2021. BDM Žalosna

četvrtak, 16. rujna 2021. Sv. Kornelije, p. i Ciprijan, b. muč.

subota, 18. rujna 2021. Jesenske kvatre 

nedjelja, 19. rujna 2021. DVADESET I PETA  KROZ GODINU  Svete mise su: u 6,30 sati; 7,30 kod Sv. Roka;  8,30 sati; 10,00 sati; potom u 11,30 sati i večernja u 18,30 sati.

2. SUSRETI U ŽUPI

Pjevačka proba velikog zbora – četvrtkom u 20,00 sati. Pozivamo sve pjevače, dolazimo na svoje pjevačke probe. Pozivamo i sve odrasle župljane koji imaju dara za pjevanje da se pridruže velikom pjevačkom zboru.

Pjevačka proba zbora mladih – ponedjeljkom u 20,00 sati. Pozivamo mladiće i djevojke, dođite i budite aktivni sudionici svoje župne zajednice postajući članovi zbora mladih koji pjevaju na misi za mlade u 11,30 sati.

Pjevačke probe učenika 7. i 8. razreda i 1. i 2. srednje – subotom u 11,00 sati.

Pjevačka proba dječjeg zbora(1.-6.razreda) subotom u 10,30 sati.

Biblijski sat – četvrtkom u 19,30 sati.

Susret čitača – petkom u 19,30 sati.

Marijina legija – utorkom iza večernje mise.

Klanjateljice Krvi Kristove – srijedom poslije mise.  

Obiteljski molitveni vijenac – svakog prvog četvrtka nakon večernje mise.

Dječja misijska skupina – subotom u 9,30 sati. Vodi Mirna Matanovac.

Misijska skupina – petkom u 19,00 sati.

Susret ministranata do 8. razreda – subotom u 10,00 sati.

Susret starijih ministranata, od prvog srednje – ponedjeljkom u 20,00 sati

Susret mladih ponedjeljkom u 20,00 sati, studenti i srednjoškolci.

Sastanak roditelja koji će krstiti svoju djecu u nedjelju održava se subotom u 11,00 sati.

Bračni parovi, koji petkom ili subotom sklapaju ženidbu, imaju užu pripravu srijedom u 11,00 sati.    

3. JESENSKE KVATRE

Kvatre su osobiti dani u kojima se Crkva od davnine, prateći ciklus godišnjih doba, posvećuje molitvama, djelima pokore i ljubavi na velike nakane Crkve. Imamo proljetne, ljetne, jesenske i zimske kvatre. Jesenske su kvatre posvećene molitvi za svećenička i redovnička zvanja te za izgradnju kršćanske mladeži. 

4. RADNO VRIJEME ŽUPNOG UREDA

Od 1. rujna 2021. godine župni ured radi ujutro od 9 do 12. a poslije podne od 16 do 18 sati, subotom od 9 do 12 sati. Za hitne slučajeve na raspolaganju smo uvijek.4

5. NEDJELJNI RASPORED SVETIH MISA 

Od nedjelje 5. rujna 2021. godine svete mise su po redovitom rasporedu. Ponovno će biti mise u Rokovoj crkvi u 7,30 sati i studentska misa u 11,30 sati.

6. SASTANAK ŽP. I ŽE. VIJEĆA 

Sastanak župnih vijeća održat će se u utorak, 14. rujna 2021. u 19,30 sati. Razgovarat ćemo o Pastoralnom planu za 2020/21 godinu. 

7. SASTANAK VJEROUČITELJA  

U srijedu, 15. rujna 2021. u 19,30 sati održat će se sastanak s vjeroučiteljima koji predaju vjeronauk u školama koje su na području naše župe ili stanuju na području župe. Razgovarat ćemo o našoj suradnji i Pastoralnom planu za 2020/21. godinu

8. SASTANAK KATEHETA  

U četvrtak, 16. rujna 2021. u 19,30 sati održat će se sastanak kateheta koji predaju župnu katehezu svim razredima. 

9. ŽUPNA KATEHEZA 

Uvođenjem školskog vjeronauka nije dokinuta župna kateheza(župni vjeronauk), koja je potreba jer uvodi vjeroučenike u vlastitu župnu zajednicu i župno bogoslužje. Glavna je svrha vjeronauka u školi sustavno i što cjelovitije upoznavanje vjere u svim njezinim vidovima, a župne kateheze što cjelovitije i što dublje uvođenje u osobno iskustvo vjere koje se uči, slavi i živi u konkretnoj župnoj zajednici – župi. Župna se kateheza održava za sve razrede i to po rasporedu koji ćemo objaviti u župnim obavijestima i izvjesiti na oglasnoj ploči. Kateheza započinje krajem rujna.

10. PRIJAVA DJECE ZA ŽUPNU KATEHEZU 

Sva školska djeca trebaju biti upisana na župnu katehezu koja će se održavati po rasporedu koji će biti objavljen. Poseban upis bit će za prvi, treći i osmi razred. Ostala školska djeca su se prijavila prošle godine i sada će nastaviti dolaziti na župnu katehezu. Ako se koje dijete nije prošle godine prijavilo, to može učiniti pojedinačno, dolaskom u župni ured uzeti prijavnicu i prijaviti se. 

Prvi razred: prijava i upis djece u petak, 24. rujna 2021. od 16 do 18 sati.

Treći razred: prijava i upis djece u subotu, 25. rujna 2021. od 10 do 12 sati.

Osmi razred: prijava i upis u petak, 24. rujna 2021. od 16 do 18 sati.

Djeca prvog, trećeg i osmog razreda dobiti će prijavnice u školi od svojih vjeroučitelja te ih zajedno s jednim roditeljem donijeti u župu. Također je potrebno donijeti potvrdu o krštenju djeteta ili uspomenu na krštenje iz koje se vidi da je dijete kršteno.

11. KATEKUMENAT

Kao i svake godine, župe grada Osijeka organiziraju zajedničku pripravu odraslih na sakramente svetog krštenja, pričesti i krizme, tzv. Katekumenat, koji započinje 12. listopada 2021. godine u 19,15 sati u dvorani župe sv. Mihaela u Osijeku-Tvrđa, Križanićev trg 2. Za kandidate nije potreban nikakav pred-upis, nego na prvi susret, 12. listopada o.g. trebaju ponijeti olovku i neki od osobnih dokumenata i tada će se upisati. 

Katekumenat mogu pohađati osobe koje su navršile 18 godina. Svi mlađi kandidati se pripremaju u svojim župama. 

12. ISPOVIJED ŠKOLSKE DJECE

Pozivamo školsku djecu da se u tjednu od 20. do 25 rujna u 18 sati dođu ispovijedati uz početak školske godine. 

Informirati i potaknuti učenike na ispovijed na početku nove školske godine. Na satu vjeronauka koji je najbliži danu svete ispovijedi, proći s njima ispit savjesti, ponoviti kako i na koji način pristupiti sakramentu pomirenja. 

13. MISA ZAZIVA DUHA SVETOGA uz početak nove školske i pastoralne godine biti će u nedjelju, 26. rujna 2021. godine u 8, 30 sati. Posebnim pozivom biti će obaviješteni ravnatelji škola, učitelji i vjeroučitelji. Potrebno je posebno obavijestiti i pozvati svu školsku djecu. Vjeroučitelji koliko to bude moguće, trebaju biti s vjeroučenicima. Toga dana ujedno slavimo Katehetsku nedjelju koja je u našoj župnoj zajednici već redovita praksa. 

14. TEČAJ PRIPRAVE ZA BRAK

Novi ciklus Tečaja priprave za brak započeo je 6. rujna 2021. u dvorani župe sv. 

Petra i Pavla ap.(iza konkatedrale) i održava se još dva ponedjeljka i utorka po dva školska sata. Predavanja počinju u 19,00 sati.

15. UPIS DJECE NA ŠKOLSKI VJERONAUK

Uskoro će započeti nova školska godina. Želimo naglasiti važnost upisa djece na školski vjeronauk, bilo da je riječ o prvom razredu osnovne škole ili prvom razredu srednje škole. Upozoravamo roditelje da djeca koja pohađaju etiku umjesto vjeronauka ne mogu biti kandidati za sakrament prve pričesti i potvrde

16. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE

Župna kateheza za krizmenike, to znači za osmi, prvi i drugi srednje održavat će se u večernjim terminima. kao i prošle godine. Kada će započeti kateheza za krizmenike bit će te obaviješteni u idućim obavijestima. Osmi i prvi srednje imat će katehezu jedanput a drugi srednje dva puta mjesečno. 

17. ŽUPNA KATEHEZA ZA PRVOPRIČESNIKE PETKOM

Župna kateheza za prvopričesnike održava se petkom počevši od 1. listopada 2021. po slijedećem rasporedu: 

- OŠ V. Becića, u 9,00 ili 16,00 sati.

- OŠ I. Filipovića, u 9,00 ili 16,00 sati 

- OŠ Sv. Ane, OŠ F. Krežme i OŠ A. Mihanovića uvijek u 16,00 sati.

18. ŽUPNA KATEHEZA ZA OSTALE RAZREDE - SRIJEDOM

Župna kateheza za učenike prvog, drugog, četvrtog, petog, šestog i sedmog razreda održava se svakog drugog tjedna i to srijedom:

Srijeda,  6. X., 20. X ., 3. XI.  i  17. XI. 2021.

-16 sati PRVI RAZREDI– svih škola
-17 sati PETI RAZREDI – svih škola 
-17 sati SEDMI RAZREDI - svih škola 

Srijeda, 13. X., 27. X..,  10. XI.. 24. XI, 2021.

- 16sati DRUGI RAZREDI - svih škola 
- 17 sati ČETVRTI RAZREDI – svi škola
- 16 sati ŠESTI RAZREDI – svih škola

19. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – OSMI RAZREDI 

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje održavat će se svakog mjeseca u 19,30 sati i to po školama. 

- srijeda,  6. X. 2021. OŠ F. Krežme i A. Mihanovića

- četvrtak,  7. X. 2021. OŠ Sv. Ane i OŠ I. Filipović

- petak,      8. X. 2021. OŠ Vl. Becića

20. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – PRVI SREDNJE

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje prvog razreda srednje škole održavat će se jedanput mjesečno u 19,30 sati i to po njihovim školama kao i prošle godine, to znači, da oni koji su pohađali osmi razrede u OŠ sv. Ane dolaze zajedno, bez obzira u koju srednju školu idu. To vrijedi i za sve ostale. Prvi susret će se održati po slijedećem rasporedu:

- srijeda,   13. X. 2021. bivši polaznici OŠ Fr. Krežme i A. Mihanovića.

- četvrtak, 14. X. 2021.  bivši polaznici OŠ sv. Ane i I. Filipovića.

- petak,     15. X. 2021. bivši polaznici OŠ Vl. Becića.

21. ŽUPNA KATEHEZA ZA KRIZMENIKE – DRUGI SREDNJE

Župna kateheza za krizmenike i njihove roditelje drugog razreda srednje škole održavat će se dvaput mjesečno u 19,30 sati i to po njihovim školama kao i prošle godine, to znači, da oni koji su pohađali osmi razrede u OŠ sv. Ane dolaze zajedno, bez obzira u koju srednju školu idu. To vrijedi i za sve ostale. Prvi susret će se održati po slijedećem rasporedu:

- srijeda,   29.IX. 2021. bivši polaznici OŠ Fr. Krežme i A. Mihanovića.

- četvrtak, 30.IX. 2021.  bivši polaznici OŠ sv. Ane i I. Filipovića.

- petak,      01.X. 2021. bivši polaznici OŠ Vl. Becića.

22. SVEĆENIK U BOLNICI

Svećenik koji je zadužen za bolnicu je pater Ignacije Belak, isusovac koji obilazi pojedine odjele u bolnici, tako da se bolesnici koji to žele mogu ispovijedati. Također se može svećenik pozvati i telefonom i to 091 4600434.

23. PAZITELJI KONKATEDRALE 

Pozivam sve osobe koje su na sebe preuzeli obvezu da budu pazitelji konkatedrale da se drže svoga rasporeda. Crkva će biti otvorena od 8 do 19 sati, jedino ponedjeljkom od 8 do 12 sati je čišćenje katedrale, radi toga je zatvorena.  

24. DONESITE OBITELJSKI KARTON

Ako još niste predali vaš OBITELJSKI KARTON učinite to što prije. Želja nam je da što više obiteljskih podataka unesemo u vaš karton. Ako ga nemate, obiteljski karton možete dobiti u župnom uredu. Hvala vam.

25. ZAHVALA 

Hvala svima koji su pridonijeli svojim prilogom za potrebe župe i župne crkve. Potičem župljane koji to do sada nisu učinili. Molimo sve obitelji koje žive u župi, a nisu prijavljene, da to učine.   

26. TISAK 

Glas Koncila, Moj molitvenik.

 

SVETE MISE od 12. do 19. IX. 2021.

 nedjelja, 12. rujna 2021. DVADESET I ČETVRTA KROZ  GODINU

+ Ivan i Marija Marković – 6,30 sati

   Na nakanu Zlatice Zdravčević - 7,30 sati

+ Marko i Stjepan Cvitković – 8,30 sati

   PRO POPULO – ZA ŽUPLJANE – 10 sati

+ Ivo i Dragica Lukač - 11,30 sati

+ Josip, Mara i Ivo Nikić - 18,30 sati 

ponedjeljak, 13. rujna 2021.

+ Zorka Birmili, prva misa - 7,00 sati

+ Branko i Ana Mesić - 18,30 sati 

+ Nenad Letić – 18,30 sati       

utorak, 14. rujna 2021. Uzvišenje Svetog Križa

+ ob. Pižir i Škrlec - 7,00 sati

+ Marica i Anto Debeljak i Davor Mikulić – 18,30 sati

+ Stana i Franjo Sasi – 18,30 sati 

srijeda, 15. rujna 2021. BDM Žalosna 

+ Marica Zaračko - 7,00

+ Alen Arambašić - 18,30 sati

+ Finka Grbeša – 18,30 sati

četvrtak, 16. rujna 2021.Sv Kornelije i Ciprijan 

+ Janja, Darko, Zoran i Franjo Marušić - 7,00 sati

+ Marija i Nikola Franjić- 18,30 sati

+ Anica i Ivo Sudarić – 18,30 sati

petak, 17. rujna 2021. 

+ Zlatko Markota - 7,00 sati

+ Ljubomir Čabro i Dragutin Vučer – 18,30 sati 

+ Slavko Kovačić – 18,30 sati

subota, 18. rujna 2021. Jesenske kavtre

+ Ivan i Margareta Roso  – 7,00  sati

+ Krunoslav Marković – 7,00 sati

nedjelja, 19. rujna 2021. DVADESET I PETA KROZ  GODINU

+ Dragutin Šturman – 6,30 sati

+ Josip i Ana Sekulić - 7,30 sati

+ Julijana i Josip Kranjčec i iz ob. Kajpl – 8,30 sati

   PRO POPULO – ZA ŽUPLJANE – 10 sati

+ Zorka Pufler - 11,30 sati

+ Andrija Moguš i pok. iz ob. Moguš - 18,30 sati 

 

            Blaž Jokić, župni vikar          mons. Adam Bernatović, župnik